Idag på internationella kvinnodagen är vi extra stolta över jämställdheten hos oss
En dag som denna känns det extra bra att uppmärksamma Findus ledningsgrupp som består av fem kvinnor och fyra män.
En dag som denna känns det extra bra att uppmärksamma Findus ledningsgrupp som består av fem kvinnor och fyra män.
Findus Sverige AB har slutit avtal med WA3RM AB om att analysera och utveckla nya affärsmöjligheter på och i anslutning till anläggningen i Bjuv. Findus finansierar WA3RMs arbete med målsättningen att skapa förutsättningar för innovation, produktion och nya arbetstillfällen inom ramen för svensk livsmedelsproduktion – i första hand lokalt, och i andra hand regionalt.
Findus har tecknat avtal med fastighetskonsultföretaget NAI Svefa för försäljningen av Findus fastighetsinnehav i Bjuv. Uppdraget omfattar cirka 100 000 kvadratmeter byggnader, en högteknologisk vattenreningsstation samt cirka 210 hektar mark.
Findus deltar i ett internationellt forskningsprojekt som startats av RISE Jordbruk och livsmedel. Projektets syfte är att utveckla mat som särskilt passar en åldrande befolkning och som kan förebygga undernäring.
Genom att introducera MSC-märkt fisk redan 2003 var Findus först med att erbjuda hållbart vildfångad fisk till svenska konsumenter. Sedan 2015 är alla Findus vildfångade fiskprodukter MSC-märkta, vilket bland annat innebär att fisken kan spåras till den plats där den är fångad. Nu stärker Findus sitt MSC-utbud med en ytterligare produkt, Findus Kolja, som kommer att lanseras i butik under vecka 7.
Vi på Findus älskar grön mat. Därför kommer vi för andra året i rad delta på temat vid Way Out West i Göteborg – en helt vegetarisk musikfestival. 10-12 augusti välkomnas återigen festivalbesökarna på bakgårdsfest med skön musik, gött häng, god mat och självklart nya överraskningar.
För närvarande pågår ett omfattande strategiutvecklingsarbete på Findus för att modernisera erbjudandet och rusta företaget för en grönare framtid. Ansvarig för arbetet är Findus nytillträdda Marketing director, Emma Pålsson.
Under hösten inleds en studie där studenter vid Högskolan Kristianstad ska undersöka matvanor bland ensamstående äldre som vårdas i hemmet. Bakom projektet står Findus och Högskolan Kristianstad som tillsammans vill uppmärksamma Sveriges äldres matsituation.
I början av nästa år flyttar vi in i våra nya lokaler på Nordenskiöldsgatan 8 nära Centralstationen i Malmö. I de nya lokalerna kommer 170 av Findus Sveriges 220 medarbetare att ha sin bas.
Findus återkallar Grönkål 500 gram med artikelnummer 43863. Anledningen är att det vid en rutinanalys påträffats resthalter av ett växtskyddsmedel som inte används i Findus grönkålsodling. Orsaken till resthalterna är att medlet har använts i besprutning av spannmål på ett intilliggande fält som brukas av en annan aktör.
Under tisdagen arrangerades en välbesökt arbetsmarknadsdag på Findus anläggning i Bjuv. På plats fanns hela 37 företag från en bred skara branscher för att träffa Findus medarbetare och knyta kontakter som förhoppningsvis kan leda till framtida anställning.
Tisdagen den 1/11 anordnas en arbetsmarknadsdag på Findus i Bjuv. Fler än 35 företag kommer att vara på plats för att träffa arbetssökande medarbetare. Dagen arrangeras i samverkan med omställningsföretaget Aventus. Arbetsmarknadsdagen är en av de insatser som genomförs för att bidra till att tillvarata Findus medarbetares erfarenhet och kompetens efter nedläggningen av fabriken i Bjuv.